Festival Banát, 4 dny, na které nikdy nezapomenu

01.08.2022

Chtěla jsem jet na Banát do Rumunska už dlouhých pár let. Leč, lístky se tak rychle vyprodaly, že jsem to nikdy nestihla zorganizovat. Využila jsem proto let covidových (2021), kdy se lidé rozhodovali k účasti na akci na poslední chvíli a chytla šanci za pačesy. Týden před festivalem jsem koupila lístky a JELA KONEČNĚ NA BANÁT!!

Vzhledem k mému věku, kdy čtyřicítka je blíž, než třicítka, jsme se kamarádem rozhodli neriskovat bájný nejdelší vlak a raději jsme vyjeli autem. Přeci jenom, trocha toho pohodlíčka musí být... Když jsme dojížděli do vesničky Eibenthal, první, co mi vyrazilo dech, byl Dunaj. Než jsme začali stoupat do hor, tak jsme projeli okolo řeky tak široké, že by se to dalo považovat mořskou zátoku. To byl panečku pohled... Měli jsme kliku, že nás naši kamarádi ze skupiny Vasilův Rubáš nechali spát na zahradě pronajatého domečku přímo v centru vesničky Eibenthal, kde se festival konal. Nemuseli jsme tak trmácet do stanového městečka, které je cca 1-2 km od hlavních pódií.

Protože mám ráda souvislosti, začala jsem se pídit po historii festivalu a českých rumunských vesniček. Jak asi došlo k osídlení rumunského území lidmi z Čech? Za vším hledej peníze... Na počátku 18. století si jistý podnikatel Magyarly pronajal od vlády pozemky na těžbu dřeva, materiálu spousty, ale chyběli mu pracanti... Proto začal verbovat lidi z Čech, slíbil jim výdělky a půdu zadarmo. Tenkrát cesta z české kotliny trvala 2 měsíce a v první vlně přišlo odhadem 52 rodin. A přicházely další. Ve finále bylo v Rumunsku (tehdejší území Rakousko-Uherska) založeno několik vesnic, v kterých do dnešních dnů žiji potomci Čechů. Leč vesnice upadají, stejně jako u nás - sledujeme trend, kdy se mladší ročníky stěhují do větších měst nebo se vrací zpátky co Čech.

Festival Banát založili 3 podnikaví kluci - Honza, Tibi a Štěpán, kteří chtěli finančně pomoct krajanům žijícím v Tisovém údolí. A jak jinak to vymyslet, než opět podnikáním :) Napřed vznikl penzion, pak hospoda a následoval pivovar. Ale chtělo to ještě něco většího... Od roku 2012 vesnička Eibenthal ožila prvními návštěvníky dnes již legendárního festivalu. Umíte si představit tu práci? Na zelené louce, v zapomenutých českých vesničkách, kdesi v Rumunských horách se tři kluci rozhodli uspořádat festival pro více než 1 000 lidí. A tento festival dostal takového věhlasu, že lístky před dobou covidu mizely jako pára nad hrncem. Jako WOW! Neuvěřitelné a obdivuhodné, skládám klobouček.

Na tuto hodnotnou kulturní akci jezdí ale jen opravdoví srdcaři, a to myslím jak kapely, tak i publikum. Kdo by se taky trmácel přes 1 000km jen kvůli jednomu pivu a písničce, že? Zajímavé je, že se na 4 dny stanou všichni festivaloví souputníci vaší druhou rodinou, takže během chvíle se všemi zdravíte, jako by se nechumelilo. Ta atmosféra je neuvěřitelná. Na festivalu jedou současně 4 stage a další mini podia, které vznikají a mizí dle nálady jednotlivých hudebníků. Součástí festivalu jsou i velmi zajímavé přednášky o cestování, ekologii a dalších různorodých tématech. 4 dny a noci jsou totálně nabité.

Festival nás hned po příjezdu pohltil. Skotačili jsme pod pódiem až do posledního vystoupení a pak jsme se přesunuli ke skupince, která hrála a zpívala trháky z "Já písnička". Co naplat, skončili jsme až ráno. pak krátký spánek, oklepání, bramborák ke snídani a jelo se nanovo.

Po dvou dnech, kdy jsme s kamarádem měli dost jak piva tak i višňovky, jsme se vydali do hor. Protože když taková krása leží za stanem, tak to přeci nenecháme jen tak, že? Organizátoři nám pomohli k dosažení dvou výletů - na Dunaj a na Traskavec. Byla to nádhera. Příroda v Rumunských horách je obdivuhodná a stojí za to jí vidět. Pít pivo můžeme přeci i doma, byl by hřích nevytáhnout paty z festivalu. S kamarádem Karlem jsme si udělali ještě sólo výlet do jeskyně Ponicova. Ráno čtvrtý den jsme nelenili, oželeli jsme závěrečný průvod a vydali jsme se směrem Budapešť, a pak směr Praha.

Mimochodem z "našeho" ročníku vznikla upoutávka, kterou nahrála kapela Zrní přímo na festivalu roku 2021. Jedná se o písničku Jenom lépe. Podle mě to vystihuje to, co vystihovat atmosféru v Banátu jen může... Jen pamatujte "Banát se nedá vyprávět. Banát se musí zažít!" Pokud stojíte ke konci léta ještě o nějaký ten zážitek, tak jeďte. Lístky na 2022 ještě jsou :)


Užitečné informace:

Festival Banát, lístky: https://www.festivalbanat.cz/

Facebook festivalu: https://www.facebook.com/festivalbanat

O lokalitě: https://www.visitbanat.com/

Skupina Vasilův Rubáš: https://www.vasiluv-rubas.cz/