Jak se organizuje mistroství Evropy, když nemáte peníze

01.02.2018

Jednoduchá odpověď - BLBĚ :)

Snad mi to nikdo nebude mít za zlé, ale ještě jednou na světlo vytáhnu můj famózní zážitek se spolupořádáním halového mistrovství Evropy v pozemním hokeji. Vůbec jsem si za...

... a) nemyslela, že někdy něco takového budu dělat

... b) kolik to je práce...

Když to vezmu kolem a kolem, tato akce se začala pořádat cca půl rokem před dnem D s tím, že na ní nejsou finance, aby se pořádně zaplatili organizátoři. Ono totiž na lidi v této sféře nikdy nejsou peníze, takže dobrovolnosti se meze nekladou :) Jsem velmi mile překvapena, že si někdo v dnešní době najde čas a obětuje ho pro dobrou věc. Vždy, když se s nějakým takovým projektem setkám, hřeje mě to u srdce. Tak nějak mám pocit, že to s námi ještě není tak špatné :)

Takže abych to shrnula, organizovalo se: 8 týmů po 18 členech, 20 oficiálních hostů, 2 000 návštěvníků. Byla to 3denní akce, kterou dva měsíce před akcí nikdo neměl na starosti jako full time job. Vše se řešilo o víkendech a po večerech. Několik týdnů před akcí zhruba tři lidi na chvíli zapomněli na své právoplatné zaměstnání a začali řešit jen mistroství Evropy. Naštěstí k ruce měli další dobrovolníky, kteří ve svém volném čase zařizovali další věci, co byli potřeba ad hoc.

Jenom tři lidi na "plný úvazek" a tři neděle do zahájení!!! Je to neuvěřitelné, když si vezmete, co všechno musíte zařídit. Ubytování pro 184 lidí, dopravu z letiště, dopravu z hotelu do haly přímo na akci, promo samotné akce, aby vám tam alespoň někdo přišel, sponzory - a tím i zařízení bannerů, organizaci 40 dobrovolníků, do toho potřebujete zblbnout ještě další lidi, aby vám pomohli s organizací, zařídit prodej vstupenek na akci, nechat vyrobit medaile, koupit asi tisíc maličkostí jako jsou lepenky, provázky, píšťalky, náhradní balónky na hru, dále řešíte tento event po administrativní a ekonomické stránce, musíte také oficiálně pozvat oficiály a já nevím co všechno. Prostě toho bylo sakra moc :)

Nemalou komplikací projektu je i to, že máte pidi budget, takže řešíte každou korunu. Naštěstí ostatní lidé mají také hodné srdce a rádi vám pomůžou :) I díky tomu se mi zdarma povedlo zařídit promo celé akce v ceníkové ceně za cca 400 000,-.

Stejně mi hlava nebere, jak jsme to mohli nakonec všechno zvládnout. Po akci se ke mně dostaly velmi pozitivní ohlasy, jak od hráčů, od oficiálů z Evropské hokejové federace, tak i od návštěvníků. Já osobně jsem měla pocit zadostiučinění větší než kdykoli před tím v mé pracovní kariéře. Suma sumárum, když si to vyhodnotím ex post - stálo to za všechny nervy, které jsem před danou akcí měla, za všechno to moje rozčilování, i za komunikační střety, které jsem při vyhrocených situací absolvovala. Včera jsem se bavila s kamarádem, že jsem sama překvapená, jak moc silný pocit uspokojení jsem měla - říkal, že je to i tím, že jsem to dělala zadarmo a dobrovolně.

Asi na tom je kus pravdy.

Takže pokud se máte možnost přimotat k dobré věci, tak neváhejte a investujete do toho svůj čas a energii, stojí to za to.

Jo a mimochodem, naše holky obsadily na mistroství Evropy krásné čtvrté místo. Na naší malou českou pozemářskou amatérskou kotlinu je to úžasný výsledek!

Vaše Rumová víla

Instagram: @_rumovavila