Jak si vybrat zahraniční dovolenou na horách…

08.02.2018

Ono to totiž není jen tak... Pokud chcete jet na hory do zahraničí, tak máte v dnešní době již tisíc a jednu nabídku... No a jak se v ní orientovat? Podle jakého klíče si vybrat?

Nejprve si stanovte, jaké máte priority... Chcete být vlastním pánem a jet autem? Nebo se nechcete o nic starat a pojedete s autobusovým zájezdem? Bez jídla, s jídlem? Na jak dlouho pojedete? Chcete lyžovat 5 dní a zůstat v zahraničí, co nejméně času, nebo to chcete pojmout jako opravdovou dovolenou a mít čas i na odpočinek? Jezdím do Alp asi už 20 let a postupem času se mé priority měnily. Ohledně měsíce kdy jet, pokud chcete sluníčko, jeďte začátkem března, pokud si chcete užívat freeridu v prašanu, nejvhodnějším měsícem je leden.

Když jsem byla malá, jezdila jsem s rodiči do Francie. Super sjezdovky, super počasí, ubytování bylo alá v panelácích, kde se šetřilo na každém metru, ale zase na druhou stranu, před vchodem hotelu jste rovnou skákali do lyží :) Většinou bazén byl také v ceně... Velkou nevýhodou bylo to, že Francie byla daleko, klidně tam autobusem můžete jet 20 hodin. Projela jsem několik Francouzských středisek, ale jen jedno mi utkvělo v hlavě. Jednalo se o Les Arc. Pokud jste náruživý lyžař, máte rádi dlouhé červené, tak toto středisko vřele doporučuji :)

Výhody Francie:

 • super lyžování
 • bydlení na sjezdovce, mohli jste se naobědvat ve svém apartmánu

Nevýhody:

 • dlouhá cesta
 • cenově náročnější (8€ pivo)

Když jsme na vysoké škole začali jezdit s kamarády, tak jsme hodně řešili finance - logicky :) Chtěli jsme mít za co nejméně peněz, co nejvíce lyžařské muziky. Takže jsme jezdili převážně do Rakouska, kdy jsme večer skočili v Praze do busu a ráno se už lopotili na sjezdovce... Takhle blázníte 4/5 dnů a pak zase po lyžování nastoupíte do karosy a ráno si vystoupíte v Praze. Výhodou těchto rychlo zájedů je to, že se absolutně nemusíte o nic starat. Povětšinou máte v těchto modelech pořešeno i stravování, protože na to vy nemáte logicky čas. Tohle bylo spíše o lyžování než o dovolené v pravém slova smyslu. Díky tomu, že jsme byli mladí vlčáci, tak krom toho, že jsme pokaždé byli na první laně, také jsme večer zavírali hospodu... Energie nám zkrátka nechyběla. Jóóó, to byly časy :)

Výhody Rakouska na 4 dny:

 • super poměr cena / výkon
 • nemusíte se o nic starat - cesta busem, polopenze zajištěna

Nevýhody:

 • fyzická náročnost
 • bydlíte klidně hodinu cesty od vleků
 • nejste svým pánem, musíte dodržovat plán cestovky

Když nám bylo okolo 26 let, začali jsme si uvědomovat, že bychom chtěli mít více klidu a pohody. Proto jsme začali jezdit do Itálie - nejčastěji do Bormia. Skipas je v Itálii o dost levnější, než například v Rakousku a můžete si vybrat z alternativy, zda bydlet přímo u sjezdovky, nebo mít hotel o kousek dál (ale za to levnější) a tím pádem musíte využívat skibus. Itálie má rozhodně kouzlo, nejen v krásných opálených vlekařích, ale máte tam i super jídlo a lahodné víno - celková atmosféra je tak nějak víc prosáklá pohodou. I ubytování je nesrovnatelně kvalitnější, dokonce máte i prostor, kam si pověsit mokré věci z lyžování :) Využívali jsme povětšinu zájezdů autobusovou dopravu, ale s vlastním jídlem. Jelikož jsem se lyžování věnovala jeden čas i jako profesionál, učila jsem například i ve středisku Monte Bondone, kdy za 10tis na osobu máte 4* hotel, polopenzi, wellness, skipas, a ještě se vám profi instruktoři starají o děti :) Byl to program Ski club Funtazie. Sice se ceny již možná změnily, ale tenkrát mi to přišlo z pohledu zákazníka velmi výhodné...

Výhody Itálie:

 • kvalita ubytování
 • skipas většinou v ceně ubytování
 • výborné víno
 • možnost nočního vyžití, pokud bydlíte ve větších lyžařských centrech

Nevýhody:

 • cesta cca 8 - 10 hodin

Posledních pár let s kamarády jezdíme na dva typy hor. Buď prodloužené víkendy v Rakousku, protože je to nejblíž, nebo na celý týden s tím, že se pokoušíme pronajmout celý baráček. Pro partu více jak deseti kamarádů je to asi nejlepší volba. Nikoho nerušíte svými nočními akcemi a nikdo na oplátku neruší vás. Výhodou Rakouska je to, že si můžete vybrat skipas například 4/6 - můžete lyžovat jen 4 dny v týdnu a je na vás, které dny si vyberete. Vyplácí se to v případě nepříznivého počasí, kdy můžete zalézt s knížkou do postele, či jít jen na procházku k vodopádům.

Výhody Rakouska:

 • nejkratší cesta do Alp
 • široký výběr ubytování
 • levnější jídlo a pití oproti ostatním destinacím (4€ pivo)
 • ostatní servis - v Rakousku to zkrátka šlape jako hodinky

Nevýhody:

 • většinou musíte být celý den na sjezdovce, nemůžete si přes den odskočit do apartmánu
 • doprava k vlekům skibusem, či vlastím autem
 • drahý skipas 52€ / den

Suma sumárum, když se ohlédnu zpět, tak týden na horách mě stojí okolo 10 - 14tis. Záleží, kam přesně jedete a kolik dní lyžujete. Mimochodem, nemusíte opomíjet i naše slovenské sousedy, byla jsem lyžovat i ve Vysokých Tatrách a byla jsem velice mile překvapena kvalitou i cenou. Je to o trochu levnější než Alpy. Mimochodem jízda nahoru na Štrbské pleso zubačkou byl zážitkem na celý život...

Nebojte se i alternativ v podobě Slovinska, Bulharska nebo Černé hory... Slyšela jsem na ně jen superlativa a taky poznáte trochu něco jiného. Já jsem jednou dokonce zavítala na lyžovačku do Skotska a to byla také velká paráda :) Ale o tom již někdy jindy.

Mějte se krásně a užívejte si hor a přírody, ať už pojedete kamkoli.

Vaše Rumová víla

Instagram: @_rumovavila