Saalbach – místo, kde se tají dech

29.07.2020

To máte tak... V roce 2019 se mi naskytla možnost jet s kamarády do Saalbachu. Ubytování jsme sehnali fantastické okolo 25e za noc a včetně ceny máte lanovky i s kolem zadarmo. Takže v bikeparku jezdíte hlava nehlava, co vy i vaše kolo vydržíte.

Mimochodem, já toho moc nepředvedla, nejen, že tyhle kopce jsou trochu jiná liga, ale hlavně moje kolečko, které je spíše orientováno na výlety po Čechách se zdvihy 120mm mým rukám dávali jasně najevo, že otřesy se mu nelíbí. Tzn. po celodenním ježdění jsem chytla zánět šlach, takže i přes noční ledování jsem druhý den sjela tak akorát jeden kopec a odebrala jsem se do putiky, kde jsem úspěšně přečkala celé deštivé odpoledne. Leč teď se píše rok 2020 a já měla možnost napravit si reputaci a objevit krásy Saalbachu ještě raz.

Měli jsme den navíc, odjížděli jsme ve středu, vraceli se v neděli. Ve čtvrtek jsem to moc nepřeháněla - dala jsem si jen dvě "lajny". Ale za to ty nejdelší (Hacklberg+Buchegg - dohromady, a na druhém kopci starou "Milky way" - teď se jmenuje Panorama+Monti). Nutno podotknout, že jsem se bála o ruce a taky jsem věděla, že si to napřed ošahám a "zítra" bude můj den. Jezdila jsem jako ďas - teda v mém podání, že jo... Sešlo se nás tam sedm bajkerek, takže jsme udělaly holčičí partu a proháněly se po kopcích jedna radost. Vzaly jsme tedy do party ještě jednoho bajkera, co kdybychom píchly, že jo :) Díky mu za to, že to s námi celý den vydržel, a i to kolo nám opravil :) Byla to jedna velká hitparáda. Jela jsem Panoramu a Monti snad 4x za sebou. Každá jízda lepší a lepší... Po obědě jako by mne opustily síly. Takže jsem to už jenom "došolichala" a zase přes Hacklberg jsem se vrátila domů. Mimochodem, kdo to tam zná, tak vás potěší, že již nemusíte šlapat na začátek Hacklbergu - pokud jedete z Panoramy :) Vyjedete na druhý kopec klasicky lanovkou Schattlberg X-press, pak kousek dolu přes černou lajnu a zpátky nahoru novou lanovku - Schattberg Sprinter :) A to se vyplatí :)

No každopádně, pátek plný ježdění mi stačil, v sobotu jsem byla úplně vyřízená. Ale čekal tam na mne ještě jeden trail, na který jsem si brousila zuby. Minulý rok jsem dojela do půlky, pak kvůli dešti jsem to otáčela... To byl tzv. "kořínkový" trail - přejezd ze Saalbachu do Leogangu. Kdo to jel, ví, že i toto je dost zábava. Teda jak pro koho. Vzali mne tam kluci, co říkali - za půl hodiny jsme na druhé straně. Věděla jsem do čeho jdu, smála jsem se, říkala jsem - dej tomu "Lenčin" koeficient 1,5x. No musím přiznat, že tady jsem se přepočítala i já. Nejen, že je technicky náročný - kořen kam se podíváš - ale i je nahoru dolů, takže jsem si tak zvaně docela "šlápla". OK neva, byla jsem asi po hodině v Leogangu. Měla jsem z tohoto bajk parku ohromný respekt, kamarád se tam před pár lety zrakvil tak, že se proletěl vrtulníkem... Naštěstí je v pořádku a na kole může jezdit dál, ale na tohle pozor. Nejen v parcích, ale kdekoli, kdykoli, to zranění za to nestojí... No každopádně vraťme se do Leogangu. Dle zákulisních informací jsem dostala echo, ať jedu na "zelený trail" Steinberg, který pak končí na Hangmanu II. Byla jsem z něj tak nadšená, že jsem si sehnala z Leogangu odvoz do Saalbachu autem a dala si ho ještě jednou. No po pravdě, už se mi taky přes ten kořínkový trail zpátky nechtělo... :)

Suma sumárum v neděli, kdy pršelo, se do bajkového oblékli jen ti nejodvážnější a nejnadšenější. Já už si jen popíjela kávičku na terásce a čekala, až přijede z trailů moje posádka auta a pojedeme zase směr Praha. Bylo to úžasné. A když k tomu přičtu fakt, že jsem si myslela, že se letos (rok 2020) za hranice nedostaneme, tak zážitek najednou nabral o 150% větší "grády".

Takže komu se líbí bajk parky, Saalbach doporučuji všemi 10. Jen pozor, od roku 2020 již neplatí, že lanovky jsou na Joker card zadarmo. Máte pouze 2 jízdy denně. My to pak řešili zakoupením 4 hodinovky - po vyježdění těch našich 2 jízd. Byla na to 30% sleva - platili jsme odhadem 28e. Kluci, kteří věděli, že budou jezdit hlava nehlava, kupovali 3 denní permici. No a zbytek občas s Jokery šachoval - však nás tam bylo 16, takže prostor k různým směnám byl... :)

MTB zdar, Vaše Rumová víla

Instagram: @_rumovavila


Užitečné odkazy:

Cesta z Prahy:

Autem cca 6 hodin, 470km

Webové stránky Saalbach: https://www.saalbach.com/en/summer

Odhadem cenově: 4 noci, 1x permice, 2x oběd na "sjezdovce", jinak jsme si vařili sami, cesta = suma sumárum 7tis. Pocit, že jezdíš na kole v Alpách - k nezaplacení...

Přečtěte si jako první, kde jsem se zase toulala