Vánoce na horách, co víc si přát…

28.12.2017

Jako malá jsem trávila s rodinou vánoční svátky v malé roubence kousek od Nové Paky. Pamatuji si to jako včera - rodinná atmosféra uvnitř, hromady sněhu venku. My jako děti jsme byly pořád mokrý od koulování, stavění sněhuláků a podobných zimních radovánek. Jezdilo nás celkem dvanáct - takže v chaloupce bylo vždy rušno a veselo. Kromě Ježíška jsem se také vždy moc těšila na náš již tradiční rodinný každoroční stromečkový lup :) Když se zadařilo, jedličku jsme posléze nastrojili sušeným ovocem a slaměnými ozdobami. Byly to takové ty pohádkové Ladovy Vánoce. Měla jsem ohromné štěstí, že jsem to jako malá mohla zažít...

výhled směr Kotel a Medvědín
výhled směr Kotel a Medvědín

Když mi bylo náct, začali jsme zůstávat v Praze, na bahně... Nic moc... Ale zase to mělo další svoje výhody v podobě večerní hospody s kamarády. Tato tradice nám vydržela taky pár let :) Posléze jsme ale zjistili, že na naší "místní" diskotéce spíše už jen zvedáme věkový průměr, takže jsme se začali scházet po štědrovečerní rodinné večeři u jednoho z nás doma a hráli jsme při dobrém vínu deskové hry.

Vánoce 2012, BBBC - Jižní město :)
Vánoce 2012, BBBC - Jižní město :)

Můj brácha s manželkou a dětmi již třetí rok jezdí na hory do Pece pod Sněžkou. Jsou ubytováni na Lyžařské boudě, která je nahoře na hřebenech, tím pádem za klidem a romantikou nemusíte daleko... Tento rok nám to hezky časově vyšlo, že jsme mohli jet všichni včetně tvz. staroušků - našich rodičů. Bylo to hrozně fajn. Nejen, že jsme po dlouhé době byli zase všichni pohromadě, ale na horách je tento rok sníh už od začátku prosince. Konečně, po dlouhé době jsme mohli zažít zase bílé Vánoce :) Musím podotknout, že Vánoce na horách má pár fakt super benefitů:

  • Žádný stres, protože nikdo nemusí nic připravovat na ten "velký večer"
  • Můžete být i s kamarády a jejich dětmi - čím větší smečka mrňousů, tím méně starostí
  • Každý si dělá, co chce, někdo jde na běžky, někdo lyžovat
  • Děti jsou po celodenním řádění venku tak unavení, že máte po večerníčku klid
  • Večer najdete nejlepší útočiště na baru

Ale asi největší výhodu jsem shlédla v tom, že máte čas na pohádky, povídání si s rodinou, hraní si s dětmi. Nemusíte totiž objíždět žádné příbuzné, máte je totiž s sebou :)

Odpolední siestička :))
Odpolední siestička :))

Vánoční atmosféru umocňuje i ta příroda, kterou máte na dosah ruky. Však na fotkách to vidíte sami...

ranní výhled z Lyžarské boudy
ranní výhled z Lyžarské boudy

Příští rok neváhejte a jeďte taky, třeba se potkáme právě na Lyžařské boudě :)

Snad jste měli krásné svátky, stejně jako já... A kdyby náhodou ne, nevadí, ještě tu máme Silvestra :)

Přeji Vám do roku 2018 jen to nejlepší :)

Vaše Rumová víla

Instagram: @_rumovavila


Kudy kam:

S rodinou jsme byli v Peci pod Sněžkou, cca přes 2 hodiny autem. Dá se jet i přímým autobusem cca 3 hodiny. Nahoru na hřebeny se dostanete skútrem, či rolbou. Chat na hřebenech je vícero, můžete si vybrat dle své chuti, osobně já mám nejraději právě chatu jménem Lyžařská bouda. Ostatní informace naleznete:

https://www.pecpodsnezkou.cz/

Ubytování:

https://lyzarskabouda.com/

Finanční náročnost:

Těžko se dá vyslovit číslo... Záleží na kolik nocí pojedete (cca noc s polopencí 750,-), zda budete lyžovat (850,- / den), kolik budete pít svařáků (cca 60,-) a v jaké míře si budete užívat ostatních radovánek, které Pec pod Sněžkou nabízí...

Trasa na běžky:

Cca 16km // časová náročnost lehce přes tři hodiny // zastávka na pivo: Friesovy boudy, Klínovy boudy, Chalupa na Rozcestí... Takže my to jeli asi hodin šest - nezapomeňte proto čelovku!!! :)

https://mapy.cz/s/2htvc

s taťkou na běžkách :)
s taťkou na běžkách :)