Zázrak jménem Bečovská botanická zahrada

09.11.2017

Při našem putování skrz Slavkovský les (celý sranda výlet popsaný zde), jsme s kamarádkou vlastně omylem zabloudily do Bečovské botanické zahrady. Tato naše mýlka měla hned dvě neskonalé výhody.

  1. Mohly jsme se před bouřkou ukrýt v místním altánu. Díky tomu jsme noc přečkaly v suchu a teple.
  2. Měly jsme možnost se seznámit nejen s projektem Bečovské botanické zahrady, ale i Jirkou Šindelářem, který z velké části stojí za tímto projektem. A to mi panečku spadla brada...

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou má bohatou historii. Byla založena již v roce 1918 podle plánů bečovského vrchnostenského zahradníka Jana (Johanna) Koditka. Zahrada vzkvétala navzdory dvěma světovým válkám. V roce 1945 pozemek přešel pod Československý stát, který zde vybudoval komunální podnik. Bohužel tento státní hospodář nechal botanickou zahradu postupně zarůst. Později se území botanické zahrady částečně zastavělo dílnami, halami a kotelnou... Jako by zde nic nikdy nebylo... Troufám si říci, že nebýt Jirky Šindeláře, by tomu takto bylo doposud.

Naštěstí v roce 2005 se botanická zahrada mohla podruhé narodit. Lidé ze spolku (Základní organizace ČSOP Berkut) v čele s Jirkou, se pustili do práce a zahrada se postupně otevřela veřejnosti. Abych vás uvedla do situace, spoustu dobrovolníků vzalo motyčky do ruky a šlo se makat... Nebyl tam žádný investor, žádný mecenáš, žádná moderní technika. Jeden člověk se silnou vizí dokázal nakazit ostatní kamarády, spoluobčany a díky tomu dnes je Botanická zahrada v Bečově jednou z unikátních zahrad v České Republice.

Celý tento projekt, který je od zrodu vytvořen srdcem, na vás dýchne pohodovou atmosféru, díky které se nebudete chtít vrátit do reality všedních dní. V prostoru zahrady se pořádá spousty bohulibých akcí. Krom obdivování nádherných rostlin, zde můžete trávit čas na ferratách, odpočívat u rybníku, je zde k dispozici také čítárna ve srubu. Pořádají se zde nejrůznější workshopy, koncerty a komu se přes noc nechce do vyhřátých postelí, můžete přespat ve stanu, protože je zde zřízen i kemp. Máte zde k dispozici zázemí v podobě sprch, sociálního zařízení a přístřešku, kde ukojíte jak žízeň, tak hlad. Opět opakuji, že vše bylo vybudováno, bez silného investora, či Evropských dotací.

Celé území botanické zahrady je prorostlé přátelskou atmosférou, kterou můžete vidět a cítit na každém kroku. Jsem neskonale ráda, že cesty osudu nás zavedly na toto úchvatné místo. Před lidmi, jako je Jiří Šindelář a ostatním jeho spolupracovníkům, smekám. Tento projekt je důkazem, že když se chce, tak to jde :)

Tak neváhejte a jeďte se tam sami podívat :)

https://www.becovskabotanicka.cz/

 Dobrým projektům zdar, Vaše Rumová víla

Instagram: @_rumovavilaKudy kam:

  • z Prahy to je 138km směrem na Karlovi Vary (cca 1:40 jízdy autem)
  • vlak jezdí přímo do Bečova nad Teplou cca 4 hodiny (pozor do 8. 12. 2017 je výluka Praha - Rakovník) tzn v současné chvíli je to ještě déle
  • autobusem jsou to necelé 3 hodiny cesty

Jelikož to není za humny, vyplatí se zajet do západních Čech na celý víkend, je tam toho spousty k vidění.

Ubytování:

https://www.becov.cz/mesto/ubytovani/

Co dělat v Bečově:

Můžete také navštívit:

Mariánské lázně (vzdálenost 28km)

Karlovy vary (vzdálenost 26km)